Czym zajmuje się rzeczoznawca budowlany?

W przypadku każdej branży spotkać się możemy z wieloma specjalistami, którzy doskonale znają się na swojej pracy i z konkretną dziedziną związani są od lat. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa. Wiele osób zastanawiać się może, kim w zasadzie jest rzeczoznawca budowlany? Jakie są jego obowiązki? W czym tak naprawdę może pomóc? Tak się składa, że rzeczoznawca budowlany jest osobą, której wsparcie i specjalistyczna wiedza przydać się mogą w najróżniejszych sytuacjach.

Kto to jest rzeczoznawca budowlany?

W zasadzie wypadałoby zacząć od jakiejś konkretniejszej definicji. Rzeczoznawca budowlany jest osobą posiadającą specjalistyczną wiedzę zakresu budownictwa i nie tylko pozwalającą m.in. na przeprowadzanie ekspertyz budowlanych, czy też opinii technicznych. Praca rzeczoznawcy budowlanego jest jedną z bardziej odpowiedzialnych. Umiejętna ocena stanu technicznego budynku, czy konstrukcji budowlanej wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, narzędzi pracy, ale też doświadczenia i wsparcia inżynierów.

Zakres działania rzeczoznawcy budowlanego

Rzeczoznawca budowlany z zakresu budownictwa nie zajmuje się tylko i wyłącznie przeprowadzaniem wspomnianych wcześniej ekspertyz. Usługi świadczone przez taką osobę zahaczają choćby o tematykę szkód górniczych, czy wyceny robót budowlanych. Rzeczoznawca posiadając odpowiednią ilość informacji ocenić może jakość projektów budowlanych, pomóc w interpretacji przepisów prawa budowlanego, czy nawet zająć się wadliwie wykonanymi robotami budowlanymi.